ERCAN HAVAALANI'NA TERMAL KAMERA YERLEŞTİRİLDİ

Ercan Havaalanı'na termal kamera yerleştirildi

Meksika’da başlayıp hızla Kuzey Amerika ve Avrupa’ya hızla yayılan domuz gribine karşı Ercan Havalimanı’nda alınan önlemlere ek olarak termal kamera da yerleştirildi.

 

Meksika’da başlayıp hızla Kuzey Amerika ve Avrupa’ya yayılan domuz gribine karşı Ercan Havalimanı’nda alınan tedbirlere ek olarak alana termal kamera da yerleştirildi.

 

Ercan’a girecek tüm yolcular ve uçuş ekipleri pasaport kontrolü öncesinde, yolcu geliş salonuna konulan kameranın önünden giriş yapacak. Kamera, ateşi yüksek yolcuları ekranda yeşil renkte görüntülüyor. Yolculardan vücut ısısı 38,5 dereceyi geçenler. sakıncalı bir durumun söz konusu olması halinde derhal gözetim altına alınacak.

 

Ercan Havalimanı’nda dün öğleyin hizmete giren termal kameranın piyasa fiyatının 30 ile 40 bin Euro olduğu bildirildi.

 

“Ülke insanının sağlığını düşünüyoruz”

 

Domuz gribi virüsünün KKTC’ye girmesini önlemek amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından öncelikle Ercan Devlet Havalimanı’nda başlatılan termal Kamera uygulaması ile ilgili olarak KIBRIS’a açıklama yapan Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Ahmet Kaşif, ülke insanının sağlığını düşünerek bu tedbiri aldıklarını söyledi.

 

Kaşif, domuz gribinin Amerika ve Avrupa’ya sıçradığını, Türkiye’de yaygın olmadığını, Türkiye’de sadece turistlerde görüldüğünü ve kontrol altına alınanların dün taburcu edildiğini belirtti.

 

Ercan’a yurt dışından, genellikle de İngiltere ve diğer Avrupa şehirlerinden yolcular geldiği için termal kamera taktıklarını kaydeden bakan, şu an İngiltere’de de domuz gribi vakasının görülmediğini ancak ülke insanının rahat olmasını istediklerini ifade etti.

 

Ahmet Kaşif, kameranın hizmete girdiğini, havalimanında görevli sürekli bir kişinin termal kamerada görevlendirildiğini kaydetti.

 

Kamera sıcaklıktan tespit ediyor

 

Ercan Havalimanı’na termal kamerayı Türkiye’den gelerek monte eden Yazıcı Sentez Termal Görüntüleme firması yetkilisi Hasan Tahsin, kameranın dünyada kullanılan en iyi termal kamera olan “Flir” olduğunu söyledi.

 

Amacın domuz gribi olabilecek olası hastaları tespit etmek olduğunu, termal kameranın da bu işlevi gördüğünü söyleyen Tahsin, kameranın sıcaklık ölçtüğünü, insan vücudunda yüzde ve boyun bölgesindeki 37 ve 38 derece üzerindeki ateşi tespit ederek bu bölgelerde yeşil noktalarla ateşi belli ettiğini, personelin de bu kişiye gerekli diğer testleri yaparak domuz gribi olup olmadığını belirlediğini kaydetti. 

 

(Kıbrıs Gazetesi)

 

Kaynak: http://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/ercana-da-termal-kamera-yerlestirildi-13958h.html